Oddíl sportovního šermu , OREL jednota Hradec Králové

Jana Koziny 560/2 Hradec Králové, 500 03

č.ú. 236698337/0300 ČSOB
+420 602 583 208
serm@sermhk.cz

Historické kořeny sportovního šermu v Hradci Králové sahají až do 50tých let minulého století. Tehdy, u příležitosti mezinárodního utkání Rumunsko – Československo, byl založen hradecký oddíl.

Prvním trenérem se stal pan František Kříž, který před válkou vyučoval jako mistr šermu v důstojnické akademii v Hranicích. Později oddíl působil pod vysokoškolskou jednotou. Skvělé časy zažíval pod vedením Josefa Duška, kdy hradečtí šermíři obsazovali přední příčky v republikových soutěžích a většina aktivních závodníků si vyšermovala 1.výkonnostní třídy. Pepa nám tehdy vychoval i mistra republiky.

Od roku 1995 je oddíl pod hlavičkou Jednoty Orel a vedením trenéra Radka Duchoně. V letech 2003 až 2008 se naši šermíři pravidelně umísťovali v první desítce celostátních žebříčků v jednotlivých kategoriích. V sezoně 2006/7 například Gábina Duchoňová v juniorském žebříčku obsadila skvělé 5.místo.

V současné době náš oddíl prochází generační výměnou, ale ani tak se rozhodně nemusí za své výsledky stydět. Loňské 11.místo Anety Zapadlové v žačkách a současné průběžné 5.místo Davida Kořínka v juniorech je výborný základ pro další výkonnostní růst.

Do oddílu se také vracejí někteří bývalí hradečtí šermíři. Jejich působení ve veteránských soutěžích je vynikající a vlastně není turnaj, ze kterého by nepřivezli „cenný kov“ či pohár. Své zkušennosti také předávají našim mladým jako trenéři.

Všichni trenéři našeho oddílu, hlavního trenéra Radka Duchoně nevyjímaje, se výuce šermířské mládeže věnují výhradně ve svém volném čase a bez nároku na honorář.